Aktualija

Įmokas „Sodrai“ surinkti sekasi vis sunkiau


Praėjusią savaitę „Sodros“ specialistai pristatė Klaipėdos skyriaus 2009-ųjų metų veiklos rezultatus. „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktorius Valdemaras Anužis pastebėjo, kad praėję metai nebuvo tokie blogi, kaip tikėtasi, tačiau įsisiūbavusi krizė paveikė įstaigos planus, todėl visų užsibrėžtų planų įgyvendinti nepavyko.


Praėjusieji metai buvo neblogi


Per 2009-uosius metus „Sodros“ Klaipėdos skyrius, apimantis uostamiestį, Neringą ir Klaipėdos rajoną, planavo surinkti daugiau nei 1 milijardą litų įplaukų, tačiau jų gauta gerokai mažiau – 840 milijonų. Iš šios sumos beveik 122 milijonai litų įplaukų surinkti Klaipėdos skyriaus Gargždų skyriuje. „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktorius Valdemaras Anužis teigė, kad gautų įplaukų pakako ne tik pensijoms bei kitoms pašalpoms išmokėti, bet ir skyriui išlaikyti. Pernai pensijoms ir kitoms kompensacijoms išmokėti Klaipėdos skyrius išleido beveik 570 milijonų litų. Vidutiniškai per mėnesį Klaipėdos skyriuje yra išmokama apie 80 tūkstančių pensijų ir įvairių kompensacijų. Didžiausią dalį mokamų pensijų ir kompensacijų sudaro senatvės pensijos.


Nemažai lėšų prireikia ir pašalpų gavėjams. Pernai ligos, motinystės bei tėvystės išmokoms skirta 185 mln. Lt, tai dvigubai daugiau nei 2008 m. „Sodros“ specialistai pastebėjo, kad pernai gerokai išaugo ir vidutinis motinystės (tėvystės) pašalpos dydis, kuris Klaipėdoje ir rajone sudarė 2,3 tūkstančio litų. 2008-aisiais vidutinė šios išmokos suma siekė 1,7 tūkstančio litų. Minimali išmoka 2009 m. siekė 496 litus, o maksimali – beveik 7,5 tūkstančių litų. Šiais metais minimali išmoka yra 390 Lt, maksimali – 5850 Lt. Didesnes kaip 5000 litų išmokas gauna apie dešimtadalis tėvų. „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktoriaus pavaduotoja Daiva Dabravalskienė informavo, kad, įtarus galimus sukčiavimo atvejus gaunant nepagrįstai dideles motinystės (tėvystės) išmokas, pradėtas 41 ikiteisminis tyrimas, iš kurių 11 buvo nutraukti, o devynioms mamoms motinystės pašalpų mokėjimas laikinai sustabdytas.


Trūksta 10 milijonų


Pernai per visus metus pakankamai lėšų įvairioms išmokoms surinkęs „Sodros“ Klaipėdos skyrius per pirmuosius šių metų mėnesius pajuto, kad lėšų stinga. Įstaigai jau pritrūko 10 milijonų litų pensijų bei kitų pašalpų išmokoms. „Sodros“ Klaipėdos skyriaus Finansų ir apskaitos skyriaus vedėja Jurgita Mikelkevičienė pastebėjo, kad panaši situacija yra visoje šalyje. Pasak „Sodros“ Klaipėdos skyriaus direktoriaus pavaduotojos Gitos Kvedarienės, situacija suprastėjo dėl sumažėjusio įmokų surinkimo ir pagausėjusio išmokų gavėjų skaičiaus. G. Kvedarienės duomenimis, per praėjusius metus draudėjų, t. y. darbdavių skaičius sumažėjo 5,1 proc., o apdraustųjų – 11,5 proc. Lėšų surinkimui įtakos turėjo ir įstaigose išpopuliarėjusios nemokamos atostogos, už tokias dienas „Sodra“ negauna įmokų iš darbdavių. Nemokamų kalendorinių dienų pernai priskaičiuota net 817 tūkstančių, 2008 metais jų buvo perpus mažiau.


G. Kvedarienės teigimu, taip pat gerokai išaugo įmonių įsiskolinimai Fondo biudžetui. Per 2009 metus draudėjų įsiskolinimas išaugo 13 milijonų litų, t. y. 65 procentais. Specialistė pastebėjo, kad Klaipėdoje ir rajone pernai gerokai išaugo ir bankrutuojančių įmonių skaičius. Likviduotos 345 bendrovės, o t. y. 86,5 proc. daugiau nei 2008-aisiais, kai bankrotas buvo iškeltas 185 bendrovėms.


Gargždų skyriuje tendencijos panašios


„Sodros“ Klaipėdos skyriui priklausančio Gargždų skyriaus veiklos rezultatus pristatė Gargždų skyriaus vedėja Birutė Petrauskienė. Ji informavo, kad per 2009 metus Gargždų skyrius surinko beveik 122 milijonus litų įplaukų, o per 2008 metus – beveik 128 milijonus litų. Palyginti su 2008-aisiais, įplaukų sumažėjo apie 6 milijonus litų. Per 2009 metus Gargždų skyrius iš viso išmokėjo beveik 120 milijonų išmokų. 2008-aisiais išmokų išmokėta apie 110 milijonų.


B. Petrauskienė pastebėjo, kad Gargždų skyriuje vyrauja tokios pat tendencijos kaip ir visame Klaipėdos skyriuje: įmokų čia taip pat surenkama mažiau, o išmokų gavėjų skaičius didėja. „Palyginti su 2008 metais, draudėjų, t. y. darbdavių, skaičius sumažėjo 117. 2008 metais draudėjų buvo 3984, o 2009 m. – 3867. Apdraustųjų skaičius sumažėjo 2011. 2008 m. buvo beveik 17 tūkstančių apdraustųjų, 2009 m. – beveik 15 tūkstančių“, – statistiką apžvelgė Gargždų skyriaus vedėja.


Didžiausią dalį Gargždų skyriuje mokamų pensijų ir kompensacijų, t. y. 54 proc., sudaro senatvės pensijos. Po jų daugiausia išmokama našlių/našlaičių ir maitintojo netekimo pensijų (26 proc.), trečioje vietoje – netekto darbingumo pensijos (11 proc.). Vidutiniškai per mėnesį Gargždų skyriuje yra išmokama apie 16 tūkstančių pensijų ir įvairių kompensacijų.


Tarp Gargždų skyriuje mokamų pašalpų ir kitų išmokų didžiausią dalį sudaro ligos pašalpos (77 proc.), po jų eina motinystės ir tėvystės pašalpos (19 proc.). Gargždų skyriaus vedėja B. Petrauskienė pastebėjo, kad per 2009 metus labai išaugo motinystės (tėvystės) pašalpų skaičius. 2008 metais šių pašalpų išmokėta 6,7 mln. litų, 2009 metais – 10,8 mln.


Milda JUDELYTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių