Aktualija

Šaltis krečia nepasiruošusiuosius žiemai


Spustelėjęs šaltukas, anot vieno sinoptiko, patikrins skyles languose, nuo suodžių užakusius dūmtraukius, apytuštes malkines. Iš tiesų žiemos šalčius sunkiau ištverti nei vasaros karščius, ypač kaime gyvenantiems vyresniems, ligotiems žmonėms. O pavojingiausia – priklausomybės nuo alkoholio liga sergantiesiems – tiek mieste, tiek kaime.


Praėjusio šeštadienio vakarą Lapiuose automobiliu į svečius važiavęs vaikinas pašiurpo, šalčio sukaustytame griovyje pastebėjęs gulintį pusamžį vyriškį. Jis nekrustelėjo nė tada, kai pradėjo žadinti. Vaikinas, supratęs, kad tai neblaivus žmogus, šūktelėjo: „Kelkis – gausi penkis gramus.“ Šie žodžiai iš karto prabudino gulėjusįjį. Nelaimėlį pastebėjęs atvykėlis paprašė lapiškių, kad neblaivų vyrą parvestų namo. Niekieno nepastebėtas žmogus būtų sušalęs.


Praėjusią žiemą Vėžaičių seniūnijoje tokia nelaimė jau atsitiko. Pasak socialinės darbuotojos Stasės Grykšienės, Girininkų kaime pagyvenęs girtaujantis vyriškis nešildomoje, vėjo perpučiamoje troboje nušalo kojas ir teko amputuoti jų pirštus. „Dėl girtavimo jis buvo išprašytas iš ligoninės, – prisiminė S. Grykšienė. – Šiemet vos tik spustelėjo šaltukas, jis vėl sušalo, nes nekūrė krosnies ir nešildė patalpų. Ir vėl prireikė medikų pagalbos. Bet atvykę greitosios darbuotojai, pamatę, kas atsitiko vyrui, išdrožė: „O ką veikia socialiniai darbuotojai?“ Bet argi mes kiekvienu socialinės rizikos žmogumi galime pasirūpinti? Juk Vėžaičių seniūnijoje yra apie 100 asocialių, vienišų, pagyvenusių, neįgalių gyventojų.“


S. Grykšienė kalbėjo, kad be kaimynų pagalbos neįmanoma išsiversti: jie turėtų stebėti, ar rūksta iš šalia gyvenančio kaimyno trobos kamino dūmai. „Turime saugoti vieni kitus, bėdos atveju padėti, pranešti medikams ar policijai. Girtaujantys žmonės – taip pat mūsų bendruomenės nariai“, – sakė ji.


Agluonėnų seniūnijos socialinė darbuotoja Marytė Ruigienė pasakojo, kad su seniūnės sudaryta komisija lankėsi pas senukus, daugiavaikes šeimas, neįgaliuosius ir domėjosi, kaip šildosi savo trobas, ar tvarkingi kaminai, krosnys. „Lankėmės tose šeimose, kuriose, mūsų duomenimis, galėjo būti problemų“, – sakė M. Ruigienė.


Ji pasakojo, kad pernai šaltą žiemą žmonės pastebėję lauke gulintį neblaivų gyventoją pranešė seniūnei. Tikisi, jog ir šią žiemą jie nebus abejingi – neleis nelaimėliui sušalti.


Dovilų seniūnijos socialinė darbuotoja Jūratė Adomavičienė pasakojo, kad lapkričio mėnesį kartu su Gargždų PGT pareigūnais lankėsi socialinės rizikos šeimose, kuriose yra mažamečių vaikų. „Kelis mūsų seniūnijoje gyvenančius vienišus žmones lanko ir jiems padeda rajono Paramos šeimai centro socialinių darbuotojų padėjėjai“, – sakė J. Adomavičienė.


Veiviržėnų seniūnės Jadvygos Radžienės teigimu, socialinė darbuotoja Sandra Žemgulienė taip pat su Gargždų PGT pareigūnais lankėsi socialinės rizikos šeimose, domėjosi, kaip pasiruošę žiemai. Pasak seniūnės, kai kuriems surašyti protokolai ir įspėti, kad susitvarkytų kaminus, krosnis.


„Kaimo žmonės lanko vieni kitus, rūpinasi, gelbsti. Manau, kad pamatę bėdos ištiktąjį nepaliks likimo valiai“, – vylėsi J. Radžienė.


Klaipėdos rajono paramos šeimai centro vadovė Jolanta Poškaitė pasakojo, kad čia yra 39 socialinių darbuotojų padėjėjų etatai, o dirba 44 žmonės. Jie teikia 133 įvairiose seniūnijose gyvenantiems neįgaliesiems ir senyvo amžiaus žmonėms paslaugas į namus. „Sunkiausia mūsų darbuotojams žiemą, kai reikia nukasti sniegą, kasdien kūrenti krosnį, parūpinti malkų. Be to, ir patiems užpustytais keliais sunku pasiekti savo prižiūrimus žmones. Tačiau jie ištvers šalčius, nes nuolat rūpinamės jais“, – kalbėjo J. Poškaitė.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių