Aktualija

Gaisrininkai ir šiemet veržiasi diržus


Šalies gaisrininkams tenka išsiversti esant deficitiniam biudžetui. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentas nusprendė saugoti savo žmones. Sumažinus ugniagesių gelbėtojų skaičių, būtų susilpnintos gyventojams teikiamos paslaugos. Kaip ir ankstesniais metais, gaisrininkai vėl veršis diržus.


Panaši situacija ir Klaipėdos apskrities priešgaisrinės gelbėjimo valdybos Gargždų PGT. Pernai ir užpernai visi pareigūnai solidariai buvo atsisakę kelionės į darbą išlaidų kompensavimo. Padėjo sutaupyti ir tai, kad buvo 5 laisvi etatai. Šiemet tarnybos pajėgos sumažėjusios beveik ketvirtadaliu – pamainose trūksta 6 ugniagesių gelbėtojų.


Suspenduota darbo vieta


Gargždų PGT kolektyvo gretos tirpsta ir šiemet. Sausio mėnesį suėjus nustatytam statutinio pareigūno amžiui, nebepratęsta sutartis su ugniagesiu gelbėtoju Juozu Petriku. Priešgaisrinėje sistemoje dirbęs apie 30 metų, išėjo į pensiją. Jis neslėpė, jog dar būtų sutikęs padirbėti. Dabar jo pareigybė laisva – pusę metų nebus priimtas naujas žmogus. Kitaip tariant, darbo vieta suspenduota pusmečiui.


Vasario pabaigoje su kolegomis atsisveikino šios tarnybos Valstybinės priešgaisrinės priežiūros poskyrio viršininkas Vidmantas Gedvilas. Pastarosiose pareigose jis dirbo 5 metus, o šiame kolektyve – 18 metų. Inžinieriaus statybininko diplomą įgijęs V. Gedvilas iš karto įsidarbino priešgaisrinėje sistemoje – iš pradžių Klaipėdoje, o netrukus Gargžduose. „Dirbau pagal specialybę: su kolegomis tyriau gyventojų skundus. Objektų tikrinimas, projektų ekspertizė, darbas su projektuotojais – mano profesinės žinios čia buvo naudingos“, – kalbėjo V. Gedvilas.


Jis patikino, kad savo noru paliko tarnybą, kad gautų statutinio pareigūno pensiją. „Galėjau čia dirbti, kol sukaks 55-eri metai, bet apsisprendžiau dabar, nes suradau darbą kitur“, – sakė buvęs 45 metų pareigūnas.


Jis neslėpė, jog atsisveikinimas su kolektyvu nebuvo vienareikšmis. „Gaila tarnybos žmonių, su kuriais tiek metų dirbau“, – sakė V. Gedvilas.


Išėjus iš tarnybos valstybinės priešgaisrinės priežiūros viršininkui, čia vietoj trijų pareigūnų liko dirbti du. „Vidmantas Gedvilas – geras specialistas, išmanęs savo darbą. Šioje pareigybėje labai trūksta specialisto, – kalbėjo Gargždų PGT viršininkas Stanislovas Petrikas. – Pusę metų į jo vietą taip pat nepriimsime darbuotojo – taupysime lėšas.“


Sumažėjusios pajėgos


Balandžio mėnesį dar vienas ugniagesys gelbėtojas, kaip statutinis pareigūnas, išeis į pensiją.


Pasak Gargždų PGT viršininko S. Petriko, šiuo metu tarnyboje laisvos 8 pareigybės – pajėgos sumažėjusios beveik ketvirtadaliu. „Tai atsiliepia gesinant gaisrus bei atliekant kitus gelbėjimo darbus, – kalbėjo S. Petrikas. – Baugu, jog didelėje rajono įstaigoje, kurioje daug žmonių, įsiplieskus gaisrui, gali pristigti jėgų gelbėjimo darbams. Kol atvyks pagalba iš kitur, gali būti ir sunkių pasekmių.“


Dabar pamainose trūksta 6 ugniagesių gelbėtojų. Taigi tą patį darbą turi atlikti mažiau darbuotojų. „Kai tik gaunu pranešimą apie įvykį, vykstu ir aš – vadovauju gelbėjimo darbams. Kad būtų kuo daugiau pareigūnų, pamainos vadui tenka dirbti su pamainos ugniagesiais gelbėtojais“, – pasakojo tarnybos viršininkas S. Petrikas.


Jis akcentavo, kad nuo 2008 metų mažinamos lėšos gaisrininkams. „Nuo 2000 iki 2008 metų dirbome normaliu režimu, visi etatai buvo užpildyti, nors niekada neišlaidavome“, – sakė pareigūnas.


Eis nemokamų atostogų


Dabar tenka taupyti šildymo, vandens, elektros sąskaita. Sumažintos lėšos ir transportui išlaikyti.


Atlyginimai tie patys, bet šiemet siūloma eiti nemokamų atostogų. „Šį pusmetį pareigūnai eis po 4 dienas. Geriau išsaugoti žmones, nes jų parengimas brangiai kainuoja“, – kalbėjo S. Petrikas.


Jis akcentavo, kad nuo praėjusių metų norint tapti ugniagesiu, būtina baigti ugniagesių mokyklą, kurioje mokslas trunka 1 metus. Jų parengiama nedaug, nors šalyje gaisrininkų poreikis didelis. Beje, norintiesiems ten mokytis – dideli reikalavimai.


Šiemet jau 12 pareigūnų buvo išleista nemokamų atostogų. „Norime, kad atostogautų šiuo metu, kol dar nėra daug įvykių, – kalbėjo S. Petrikas. – Esant mažesniam darbuotojų skaičiui, nejauku laukti didelio įvykio. Bet mes stengiamės padėti žmonėms ištikus nelaimei ir dabar, darysime tai ir ateityje – nesiteisinsime, kad mums striuka su lėšomis.“


Jis priminė, kad pernai rajono Savivaldybės administracijoje įsteigta priešgaisrinė tarnyba, vienijanti 6 kaimo seniūnijų komandas ir vieną punktą Judrėnuose. Paskirtas viršininkas dabar privalo administruoti jų veiklą, o anksčiau tai darė seniūnai.


Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui šiemet skirta apie 200 mln. litų. Trūksta 6,5 mln. Lt.


Atsisakius kompensacijų už keliones, per metus tikimasi sutaupyti 1,5 mln. Lt. Nemokamos atostogos padėtų sutaupyti apie 3 mln. Lt.


Tikimasi, kad 2012 m. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento biudžetas bus subalansuotas, ir metai bus geresni. Todėl siekiama išsaugoti darbuotojus.


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių