Aktualija

Pagyvenusiems darbo paieškoje pragiedrulių nematyti


Šios vasaros pradžioje Seimas pailgino pensinį amžių vyrams ir moterims iki 65-erių metų. Taigi nuo 2012 m. sausio 1 d. ir kiekvienų vėlesnių metų sausio 1 d. senatvės pensijos amžius bus didinamas moterims 4 mėn. per metus, vyrams – 2 mėn., kol pasieks senatvės pensijos amžių – 65 m. Pensinio amžiaus vėlinimas nenudžiugino gyventojų, nors nemažai pensininkų dar dirba. Kai kurie analitikai irgi tam nepritarė. Lietuvoje yra mažiausia vidutinė vyrų tikėtina gyvenimo trukmė. Padidinus pensinį amžių, pensininkų skaičius gerokai sumažės.


Ir visgi valstybė nusprendė taupyti pagyvenusių žmonių sąskaita, apsunkindama ir taip nelengvą jų dalią. Šiemet rugpjūčio 15 d. Klaipėdos teritorinėje darbo biržoje užregistruoti 21 693 bedarbiai, iš kurių 6 687 – vyresni nei 50 metų. Klaipėdos rajone per tą patį laikotarpį – 2 639, o iš jų 805 vyresni nei 50 metų.


Abejoja, ar sulauks pensijos


Augustinas mechanizatoriumi dirbo kolūkyje, kol šio nebeliko. Vėliau dar bendrovėje plušėjo, bet ir ji iširo. „Ne tik ariau, bet ir chemikalais tręšiau, nuo įvairių ligų, parazitų purškiau pasėlius. Chemikalai, taip pat prasta technika sugraužė mano sveikatą“, – kalbėjo 56-erių metų vyras.


Bedarbis iš atokaus rajono kaimo pusantrų metų registruojasi Darbo biržoje. „Man siūlo dirbti moderniu traktoriumi. Betgi aš esu dirbęs tik paprastu rusišku – naujovišku nemokėčiau. Kelti kvalifikacijos nebenoriu ir neturiu sveikatos. Na, jeigu pasiūlytų darbą pagal mano sveikatą, dirbčiau“, – kalbėjo Augustinas, kurio bendraamžė žmona irgi bedarbė. Sutuoktiniai verčiasi iš savo ūkelio – užsiaugina gyvulių, paukščių, daržovių. Jie dar nepaskaičiavę, kada išeis į pensiją.


Jovita, turinti buhalterės diplomą, dirbusi Klaipėdoje ir turinti 29 metų darbo stažą, porą metų registravosi Darbo biržoje.


„Gimiau 1953 m. rugpjūčio mėnesį – į pensiją išeisiu, kai sueis 61 metai 8 mėnesiai“, – šyptelėjo moteris.


Darbo ji netekusi, kai prieš 9 metus panaikino etatą. Bandė dirbti viešbutyje kambarine, tačiau susirgus mamai reikėjo ją iki mirties slaugyti. „Taigi nedirbu nuo 2002 metų. Buvau pradėjusi registruotis Darbo biržoje, bet pasiūlė naktinį darbą, o aš negalėjau, nes senam tėvukui reikia priežiūros. Pernai vėl užsiregistravau – pasiūlė dirbti socialinį darbą – nesutikau. Juk aš ir taip slaugau seną savo tėvuką, o darbe – vėl tas pats… Šį pavasarį susirgau – ištvėriau operaciją. Registruojuosi Darbo biržoje ir būdama bedarbė gaunu pašalpą – 200 litų. Dėl sveikatos nebegaliu dirbti ir buhaltere, o iki pensijos – 3 metai. Tikriausiai nebesulauksiu“, – kalbėjo moteris.


Vyresni mokytojai nebeišgali švytėti


Mokytoja Audronė, kuriai 54-eri, liejo apmaudą: „Sulinkę, materialiai ir emociškai nustekenti eisime į klasę, nors jau turėtume būti pensijoje. Senjorai, atsidavę darbui, turės išlaikyti nedirbančiuosius. Betgi jau dabar priekaištaujama, kodėl pensininkai mokytojai vis dar dirba. Juk trūksta darbo vietų jauniems specialistams. Pusamžio sulaukusį žmogų apninka ligos ir užsitarnauti pensiją gali nebeužtekti gyvenimo. Ir mokiniai laukia jaunų, energingų, modernių pažiūrų mokytojų. Tėvai atvirai kalba, jog nori matyti jaunus, švytinčius, entuziastingus mokytojų veidus. Pageidaujama, kad šis su mokiniais būtų kaip draugas. Vyresnės kartos mokytojas šitaip nebegali – atstumas tarp mokytojo ir mokinio išlieka.“


Beje, Statistikos departamentas prognozuoja vidutinį moterų amžių – 78,6 m., o vyrų – 67,5 m. Tiesa, kaimo moterų – 77,2 m., vyrų – 65,3 m.


Kur įsidarbinti penkiasdešimtmečiui?


Ar pagyvenęs žmogus patrauklus darbdaviui? Pamėginome įsitikinti patys.


„Bangos“ laikraštyje nuolat yra skelbimų, kuriuose siūlomas darbas. Tačiau dažniausiai vyriškų profesijų atstovams. Visgi pasitaiko ir moteriškų darbų.


Korespondentė pabandė „ieškoti“ darbo pagal skelbimus laikraštyje ir sužinoti, kaip darbdavys vertina priešpensinio amžiaus moterį – prekę darbo rinkoje.


Paskambinusi telefonu, nurodytu skelbime, kad reikalingi barmenai, padavėjai, virėjai, žurnalistė prisistatė bedarbe, ieškančia virėjos darbo. „Mūsų savininkui labiau reikia virtuvės vedėjos. Reikėtų bent 3 metų darbo patirties“, – paaiškino atsiliepusioji. „Mano darbo stažas per 20 metų“, – kukliai prisistatė „bedarbė“ „O tai labai daug – tai labai gerai“, – smagiai pratarė telefonu atsiliepusi moteris. „Bet man jau 58-eri – ar pajėgsiu?“ – pasiteiravau. „Na, žinote, pas mus ilgos darbo valandos – nuo 8 val. iki 1 val. nakties. Sunkoka. Čia dirbo beveik penkiasdešimties sulaukusi – neištvėrė. Betgi žmonės skirtingi. Aš jus užregistruosiu, ir savininkas paskambins“, – ir atsisveikino.


„Bedarbė“ skambučio nesulaukė.


Paskambinus į siuvimo įmonę Klaipėdoje, kuriai reikalingi siuvėjai siūti paltus ir kepures, atsiliepusi darbdavio įgaliotinė paaiškino, jog dar reikia darbuotojų. Prisipažinus, kad jau netoli pensija, pašnekovė pasiūlė ateiti pasikalbėti su darbdaviu, pabandyti, kaip seksis.


Radusi skelbimą, kad vienai saldumynų parduotuvei Gargžduose „reikalinga maloni, darbšti pardavėja“, pabandė laimę ir ten. „Jau suradome – nebereikia“, – šaltai atsakė moteris. „Bedarbė“ apgailestavo, kad pavėlavo, teiravosi, ar tikrai jokių galimybių nebėra gauti darbą. „Ar labai norite dirbti?“ – įžiebė viltį. Ištarus „Labai“, moteriškas balsas sušvelnėjo: gal įdarbintų, bet ne pardavėja. „Bedarbei“ pasakius, jog esanti 58-erių metų, turinti sveikatos problemų, pašnekovė tapo griežta: „Ką jūs… Čia reikia suktis – prekes priimti, iškrauti. Dirbo čia tokia viena.“


„Tai nėra šansų pas jus įsidarbinti?“ – atakavo korespondentė. „Ačiū“, – šaltai atsisveikino moteris. Tapo aišku, kad saldumynų parduotuvei priešpensinio amžiaus darbuotojų nereikia.


Vertina brandaus amžiaus darbuotojus


Skelbime kavinė „Imperija“ skelbė ieškanti virėjos, norinčios padirbėti papildomai. Atsiliepusi moteris nenustebo, kad nori įsidarbinti priešpensinio amžiaus virėja. „Amžius man visai nesvarbu – ir aš panašaus esu. Kartais vyresnės moterys dirba geriau už jaunas. Mano kavinėje dirbo 59-erių metų virėja, bet perėjo į kitą darbovietę Klaipėdoje. Man jos labai gaila“, – kalbėjo „Imperijos“ savininkė Dalia Vaišnorienė, patikinusi, jog labiau vertinanti brandaus amžiaus darbuotojus.


„Labai blogai, kad pailgino pensinį amžių, – apgailestavo ji. – Galėjo pailginti trisdešimtmečių kartai. Juk tikėjausi už 3 metų išeiti į pensiją, ir staiga toks pakeitimas.“


Beje, 2009 m. vidutinė valstybinio socialinio draudimo senatvės pensija buvo 811 Lt. Yra gaunančių ir mažiau. Apmaudu, kad 3–4 metus iki pensijos turinti padirbėti karta laisviau nepagyvens.


Klaipėdos teritorinės darbo biržos direktoriaus pavaduotojas Andrius Adomaitis: „Pensinio amžiaus pailginimas nebuvo netikėtas: valdžia visuomenę tam ruošė psichologiškai. Visoje Europoje tokia tendencija, bet Vakaruose pensininkai ne tokią pensiją gauna, ten kitokia ekonominė padėtis.


Priešpensinio amžiaus žmonės – bedarbiai, kuriems iki pensijos likę mažiau nei 5 metai, turi teisę dar 2 mėnesius papildomai gauti nedarbo socialinio draudimo (bedarbio) pašalpą. Darbo paieškos pusamžio sulaukusiems žmonėms problematiškos. Darbdavio teisė rinktis darbuotoją. Tačiau vieni nori jauno, o kitiems reikia patyrusio, taigi vyresnio. Internetinėje svetainėje „Senjorų bankas“ registruojasi norintys įsidarbinti priešpensinio amžiaus žmonės ir jau esantys pensijoje.“


Virginija LAPIENĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių