Akcija

„Darom 2012“ – grūmojant šiukšlintojams iš pakelių ridentas atliekų lobynas


Kasmetinė švarinimosi akcija „Darom“ praėjusį šeštadienį vėl išvadavo gamtą iš šiukšlių gniaužtų. Klaipėdos rajono gyventojai tvarkė net 129 akcijos „taškus“, pirminiais duomenimis, dalyvavo beveik 2900 žmonių. Kaip visuomet gėda padangas pamiškėse metantiems vairuotojams, įvairią tarą paliekantiems išgertuvininkams, buitines atliekas ir net buitinę techniką pakrūmėse suguldantiems gyventojams.


Atliekų išvežimu rūpinasi Savivaldybė su seniūnijomis, kai kur jas neatlygintinai veža komunalininkai, kelininkai ir kitos įmonės. Visos šiukšlės sąvartyną turėtų pasiekti per savaitę.


Skatino pilietiškumas ir oras


Šiemet visoje Lietuvoje organizuota švarinimosi akcija buvo orientuota į viešųjų erdvių, parkų, poilsiaviečių prie vandens telkinių tvarkymą.


Akcijos „Darom“ Klaipėdos rajono koordinatorius Aivaras Vasylius reziumavo, kad šeštadienį akciją gelbėjo ne tik augantis gyventojų sąmoningumas, bet ir idealus talkai oras: „Pastebėjome, kad nuolat tvarkomose teritorijose atliekų po truputį mažėja. Bent jau Gargžduose akcijoje šiemet dalyvavo daugiau žmonių nei pernai. Didelę įtaką turėjo oras – žmonės ėjo šeimomis ne tik atliekų rinkti, bet ir gamtoje praleisti laiką.“ Anot jo, šiemet rajone akcentuotas ne surinktų atliekų kiekis, bet sutvarkytų viešųjų teritorijų plotai.


Akciją rajone taip pat koordinavusi Agnė Zabrynaitė teigė, kad visgi statistiškai akcijos populiarumas pagal dalyvių skaičių menksta. Tačiau šiukšlių surenkamas panašus kiekis.


Daugiausia gyventojų į talką rinkosi Gargžduose, Kuršlaukio gatvėje prie vandens bokšto ir aplink karjerus, miesto parką tradiciškai tvarkė rajono Vaikų ir jaunimo laisvalaikio centro bendruomenė, prie jų prisidėjo buvusių tremtinių grupelė. Didelis naujakurių aktyvumas buvo jaučiamas Sendvario bei Dovilų seniūnijoje.


Išveš per savaitę


Šiukšlės iš nurodytų teritorijų turėtų būti išvežtos per savaitę. Anot Savivaldybės administracijos Komunalinio ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjo Algirdo Ronkaus, Priekulės ir Agluonėnų seniūnijos pačios pasirūpins šiukšlių išvežimu, Sendvaryje jas neatlygintinai išgabens UAB „Ekonovus“. Kitose rajono teritorijoje šiukšlių išvežimu rūpinasi Savivaldybė, sudariusi sutartį su UAB „Gargždų komunalinės paslaugos“. Anot skyriaus vedėjo, surenkant šiukšles problemų neturėtų kilti. „Tam Savivaldybė numatė 10 tūkst. Lt, tačiau visų panaudoti neprireiks“, – teigė A. Ronkus.


Padangų išvežimu iš Dovilų ir Sendvario seniūnijų pasirūpinti pažadėjo VĮ „Klaipėdos regiono keliai“, iš kitų teritorijų – UAB „Kuusakoski“.


Gargžduose labiausiai tvarkdarių rankos prašanti teritorija – karjerų telkinys. Nuo pat akcijos pradžios, prieš penkerius metus, aplink karjerus pluša miesto bendruomenės nariai, švaria poilsiaviete suinteresuoti gargždiškiai. „Šią teritoriją valome kasmet, tad šiukšlių šiemet radome žymiai mažiau“, – pastebėjo talkininkai. Miesto bendruomenės narys verslininkas Vytautas Simutis sarkastiškai įvertino, jog didžiausi „lobiai“ slėpėsi pakrūmėse: „Tie, kurie turi sąžinės, šiukšles meta į krūmus, o kurie neturi – tiesiai ant žemės.“ Miestiečiai viliasi, kad matant švarią aplinką poilsiautojams šiemet nekils ranka ją vėl prišiukšlinti.


Tarybos narys Algirdas Liaudanskis įvertino žvejų skonį. „Per talką labai lengva patikrinti, ką geria žvejai“, – rodydamas vos per pusvalandį pripildyto šiukšlių maišo turinį konstatavo politikas. Tačiau A. Liaudanskis teigė esąs nusivylęs aplink telkinį gyvenančiųjų ir juo besinaudojančiųjų abejingumu akcijai – nesulaukta nei prie pat telkinio gyvenančių gargždiškių, nei žvejų. Keletas žuvautojų ir tądien ramiai plūduriavo valtyse su meškerėmis rankose.


Prie vandens bokšto Gargžduose darbavęsi talkininkai prirideno visą bokštą automobilių padangų, netrūko ir kitokių atliekų. „Radome neblogus kailinius, apatinio trikotažo, sportinės aprangos, naminukės, gražius guminius batus“, – nesibaigiantį radinių sąrašą vardijo Seimo narė Agnė Bilotaitė. Savivaldybės Tarybos narė Dalija Šeporaitienė pridūrė, jog šiukšlintojų išradingumas stebina – prie vandens telkinio atsiduria neįtikėčiausių daiktų, o kai kurie net į šiukšles nepanašūs.


Akcija „Darom“ šiemet subūrė itin gausų Veiviržėnų bendruomenės būrį. Ėmęsi kuopti Veiviržo slėnį bendrai nuotraukai veiviržėniškiai rinkosi nuplukę – genėtos medžių šakos, nuo šiukšlių vaduotos pakelės ir pakrūmės. Miestelio aktyvistai yra išreiškę norą dar šiemet įvažiavimą į slėnį užtverti metaliniu užtvaru ir taip apsaugoti žaliąją teritoriją nuo mašinų. „Švarinimosi akcija ne tik skatina bendruomeniškumą ir pilietiškumą, bet ir žymiai mažina šiukšlių kiekius. Šiemet jų nėra daug. Pagrindinės surinktos atliekos – plastikiniai ir stikliniai buteliai, maišeliai, traškučių pakuotės. Bent jau Veiviržo slėnyje neradome išmestos technikos, kitų netikėtų šiukšlių. Tačiau gretimame Trepkalnio kaime talką rengę mokiniai aptiko visą buitinės technikos ir baldų „lobį“. Jas iškart išvežė seniūnijos darbuotojai“, – įspūdžiais iš talkos dalijosi Veiviržėnų bendruomenės pirmininkė Valė Krauleidienė. Prie akcijos miestelyje prisidėjo nemažai jaunimo, taip pat klubo „Eketė“ narių. „Tvarkytis einame ne dėl akcijos populiarumo. Juk patys slėnyje praleidžiame daug laiko“, – patikino Indrė Užgalytė.


Prie akcijos Gargždų miesto parke prisijungė ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Klaipėdos rajono skyriaus nariai. Nuotraukoje (iš kairės): Jonas Šatkus, Marija Kvekšienė, Valerija Stropienė, Julija Kuprelienė, Zuzana Petrikienė, Marytė Pareigienė ir Juozas Lankutis.


Vėžaičių miestelio bendruomenė akcijoje dalyvauja pamažu pildydama didžiulius užmojus – valydami užakusį dvaro telkinį vėžaitiškiai jau įsivaizduoja, kaip atrodys atkurta grafų Volmerių laikus menanti poilsio teritorija. „Kiek mums žinoma, telkinio dugnas yra grįstas plytelėmis, apie jo unikalumą liudija išlikusios, deja, apgriuvusios kolonos. Istorikai sako, kad šiame telkinyje grafas augindavo žuvį maistui“, – pasakojo bendruomenės pirmininkas Vidmantas Gedvilas. Atlikus tyrimus paaiškėjo, kad nuo greta esančių tarybinių dirbtuvių telkinys yra užterštas naftos produktais, tad ateityje dar laukia rimti jo valymo darbai, kur vien bendruomenės pastangų nepakaks. Vėžaičiuose į talką susirinko per 40 bendruomenės narių, dalis gyventojų švarino aplinkines miestelio erdves.


Maciuičių ir Kalniškės bendruomenė tradiciškai išsiruošė į talką. „Kaimas tvarkosi šimtu procentų. Vedamės vaikus, anūkus, proanūkius“, – patikino kalniškietė Regina Kasparavičienė.


Endriejavo miestelis kartu su aplinkinių kaimų seniūnaitijų gyventojais šeštadienį talkininkavo visoje seniūnijoje. Seniūnė Laimutė Šunokienė džiaugėsi miestelio vidurinės mokyklos bendruomenės iniciatyvumu. Moksleiviai talką pratęsė pirmadienį – gamtą švarino apie 240 mokyklos bendruomenės narių. Prie jų prisijungė darželio auklėtiniai ir kolektyvas. Švarintos pakelės, bažnyčios prieigos, parkas prie Kapstato ežero. Per abi dienas seniūnijoje surinkta apie 8-9 tonos įvairių šiukšlių.


Jolanta VENSKUTĖ

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių