Afrikinio kiaulių maro pavojus nemažėja

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Klaipėdos valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba informuoja, kad afrikinio kiaulių maro grėsmė nemažėja.

2015 metais afrikinis kiaulių maras buvo nustatytas 13-oje kiaulių ūkių ir 111 vietų laukinėje faunoje tarp šernų. Šiais metais ši užkrečiamoji liga jau nustatyta 17 vietų laukinėje faunoje. Klaipėdos rajone ši liga dar neregistruota.

Baigėsi terminas, kuomet kiaulių laikytojai turėjo deklaruoti kiaules. Per šių metų sausio mėnesį 233 kiaulių laikytojai (išskyrus komercinius ūkius, kuriuose laikoma daugiau kaip 100 kiaulių) deklaravo 761 kiaulę. 2015 metais tuo pačiu laikotarpiu 144 kiaulių laikytojai deklaravo 383 kiaules.

Turint tikslą apsaugoti kiaulių ūkius nuo afrikinio kiaulių maro, jų savininkai privalo taikyti biologines saugos priemones. Kiaulių laikymo vietos turi būti aptvertos, kad būtų išvengta kontakto su šernais, į jas negalėtų patekti pašaliniai asmenys. Turi būti ribojamas transporto priemonių įvažiavimas į kiemą. Kiaulių laikytojai, dalyvavę medžioklėje, tvarkę šerno skerdeną ar pabuvoję kitame kiaulių ūkyje, į savo tvartą turi eiti tik nusiprausę, persirengę ir pasikeitę avalynę.

Prie kiekvieno įėjimo į tvartą turi būti įrengti dezinfekciniai kilimėliai. Tai gali būti negili tvirta dėžė, pripildyta pjuvenų ir sulaistyta veterinarijos vaistinėje įsigytu dezinfekciniu skysčiu. Prieš darbus tvarte ir juos baigus būtina persirengti, nusiplauti rankas. Būtina dėvėti tik darbui tvarte skirtus drabužius ir avalynę.

Kiaulės turi būti šeriamos tik termiškai apdorotu ar granuliuotu pašaru. Naujo derliaus grūdai turi būti plikomi verdančiu vandeniu arba palaikyti ne mažiau kaip mėnesį. Pakratams negali būti naudojami šiaudai, atvežti tiesiai iš lauko. Šiaudai turi būti laikomi sausoje vėdinamoje vietoje ne mažiau kaip 3 mėnesius.

Tvarte reguliariai turi būti naikinami graužikai, vabzdžiai ir kiti kenkėjai.

Draudžiama kiaules laikyti lauke, šerti maisto atliekomis, nenuplikytais grūdais ir žalia žole.

Jeigu kiaulė neėda, karščiuoja, yra apatiška, svirduliuoja, vemia, viduriuoja ar nugaišo, nedelsdami apie tai praneškite Klaipėdos valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai telefonu (8 46) 350242 ar įgaliotajam veterinarijos gydytojui. Visą parą veikia nemokama Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos linija 8 800 40403.

Nesilaikant biologinio saugumo reikalavimų kiaulių laikymo vietose, kiaulių laikytojui gresia įspėjimas arba bauda nuo 29 iki 579 eurų. Ligos atveju nepriklauso kompensacija už nugaišusias ir sunaikintas kiaules, nebus skirta Europos Sąjungos ir valstybės finansinė parama.

Virgilijus VALANTINAS

Klaipėdos valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos viršininko pavaduotojas-valstybinis veterinarijos inspektorius

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *

Daugiau straipsnių